ACT Plus Oto Yıkama + Ozon

Tüm dünyada yaşanan pandemi sürecinde her alanda temizlik ve hijyen yeniden büyük önem kazandı. Otomobillerin dünyanın en çok virüs, mikrop ve bakteri barındıran yerlerinden birisi olduğu gerçeği ise bir kez daha teyid edilirken otomobilde temizlik kadar hijyen daha da önem kazandı.

 • Otomobil
 • 1000
  per araç
 • Tüm Otomobillere Uygun
 • Tüm AutoClub Şubelerinde Yapılmakta
 • 4x4 - SUV
 • 1250
  per
 • Tüm Otomobillere Uygun
 • Tüm AutoClub Şubelerinde Yapılmakta

Otomobillerde ne kadar mikrop var?

Otomobiller tekstil ortamları nedeni ile virüslerin, mikropların kolaylıkla barınabildiği alanlardır. Dış alanlarda bulunan mikropları başta ayakkabılarımız ve ellerimiz ile sürekli olarak otomobilin içine taşıyoruz.

Amerika'da yapılan bir araştırmada otomobil içinde 40 milyarın üzerinde bakteri tespit edilmiştir.

Otomobilin içine taşıdığımız mikroplar periyodik olarak temizlenmediği sürece orada kalmaya devam edecek. Sonrasında otomobil içine taşınan diğer mikroplar ile birlikte çok sağlıksız bir ortam içinde yaşamaya başlayacağız.

Tekstil ortamların yüzeyinde görünen kirler yanında esas tehlike görünmeyen virüsler ve bakteriler. Bunlar da daha çok yüzeysel bölümler yanında derinlerde bulunuyor. (koltuk içi süngerler vd.) Direksiyon, vites kolu ve bardaklık da en çok mikrop bulunan noktalar olarak da öne çıkıyor.

Ozonlu oto yıkama nedir?

Yaşanan pandemi süreci her alanda hijyeni daha çok öne çıkardı.

AutoClub hem çalışanlarının hem de müşterilerinin sağlığını her zaman ön planda tutuyor.

AutoClub Ozonlu Oto Yıkama uygulamasında klasik oto yıkama uygulaması ile ozonla dezenfeksiyon uygulamasını birleştiriyor.

AutoClub Uygulama Merkezine oto yıkama uygulaması için gelen araçlara öncelikle ozonla dezenfeksiyon uygulaması yapılır. 10 dakikalık ozonla dezenfeksiyon uygulaması ile araç içindeki virüs ve mikroplar %99,9 oranında yok edilir.

Sonrasında oto yıkama uygulaması yapılır. AutoClub standart oto yıkama uygulamasında otomobilin dış aksamları (kaporta, camlar, lastikler, jantlar vb) AutoClub'ın özel kimyasalları temizlenirken iç bölümlerinde kuru temizlik yapılır.

AutoClub oto yıkama nedir, nasıl yapılır?

Otomobil temizliği her noktası ile dikkat, ustalık ve uzmanlık gerektirir. Kullanılması gereken ürünler, makineler ve tabi ki araç üzerinde uygulama yapacak çalışanların yeterliliği büyük önem taşımaktadır.

Oto yıkama uygulaması da büyük özen gerektiren bir uygulamadır. Belli aşamaları titizlikle yapılmalıdır, dikkat edilmesi gereken noktalar kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Oto yıkama öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Araç yüzeyi dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Özellikle uzun yoldan gelen araçlarda sinek-böcek kalıntıları olacaktır. Bu kalıntılar şampuanla çıkmayacaktır. Özel sinek-böcek temizleyici kullanılmalıdır.

Sıcak jantlara kimyasal ya da su sıkılmamalı, bir süre soğuması beklenmelidir.

Yıkamada kullanılacak suyun kireci önemli bir kriterdir. Çok fazla dikkat edilmese de kullanılan suyun içindeki kireç araç yüzeyinde lekeler bırakabilir. Bu nedenle kullanılacak suyun kireçten arındırılması gerekiyor.

Araç üzerinde kullanılan şampuanın içeriği de çok önemli. PH seviyesi yüksek, kostik oranı fazla ürünler çok kısa sürede yüksek temizlik sağlıyor gibi görünse de araç yüzeyinde kalıcı hasarlar bırakabilir. Plastik, nikelaj aksamlarda yanmaya yol açabilir, boyanın matlaşmasına neden olur. Bu nedenle kullanılacak kimyasal oto yıkama uygulamalarında büyük önem taşıyor.

Araç üzerinde folyo kaplama olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer araç üzerinden folyo varsa yapılacak uygulamalarda daha dikkatli hareket etmek gerekir.

Oto yıkama nasıl yapılır?

Araç yüzeyine basınçlı yıkama makinesi ile su tutularak araç kaba kirlerden arındırılır. Burada çok dikkat edilmesi gereken 2 nokta var.

Oto yıkama makinesi basıncı 100-150 bar aralığında olmalıdır.

40 santimetreden daha yakından araç yüzeyine basınçlı su tutulmamalıdır.

 • 10-15 santimetren daha yakın dikey uygulamalar mermi, yatay uygulamalar jilet etkisi yapar, unutmayalım! Araca ya da bir canlıya zarar verebilir.
 • Basınçlı yıkama makinesini asla bir canlıya tutmayalım, hayati tehlike oluşturabilir!
 • Araç yüzeyinde folyo kaplama varsa basınçlı suyun yakından uygulanması durumunda folyo yırtılabilir.

Kaba kirlerinden arındırılan araç yüzeyine köpük makinesi ile PH derecesi oto yıkama işlemi için uygun şampuan köpük olarak sıkılmalıdır. Köpük aracın tüm dış yüzeyini kaplayacak şekilde uygulanmalıdır.

Aracın kirliliğine göre sünger yardımı ile köpük aracın tüm yüzeyine uygulanmalıdır.

Oto yıkama uygulamasında önemli noktalardan birisi de görünen kirler kadar araç yüzeyine yapışmış görünmeyen kirlerdir. Bunun için kullanılan şampuan kadar sürtünme kuvveti de uygulanmalıdır. Bu nedenle araç üzerine sıkılan şampuanın yanında sünger de kullanılmalıdır.

Aracın tüm dış yüzeyi kadar kapılar ve bagaj da açılarak iç kısımlar da şampuanlanmalıdır.

Oto yıkama uygulamasında çamurluk içleri, marşpiyeller atlanmamalıdır.

Sonrasında yine basınçlı oto yıkama makinesi ile araç yüzeyindeki şampuanlanan bölgeler durulanır. Burada basınçlı oto yıkama makinesinin tabancasını tutma açısı ve mesafesi önemli, buna dikkat!

Motor temizleme uygulaması oto yıkama uygulamasına dahil değildir. Bu nedenle oto yıkama uygulaması yapılırken kaput açılmaz.

Durulama işlemi sonrasında flaxiblade denilen özel silikon aparat ile araç üzerindeki su alınır. Sonrasında güderi ile aracın her noktasındaki nemli bölgeler silinir, kurulanır.

Silme aşamasında kullanılacak bezlerin seçimi çok önemli. Özensiz bezler ile yapılacak silme işlemi boya yüzeyinde çizikler oluşturacaktır. Dikkat!

Oto yıkama iç temizlik nasıl yapılır?

Otomobilin içinin kuru temizliği de oto yıkama uygulamasına dahil uygulamadır.

Otomobilin tüm iç aksamı (koltuklar, taban halısı, kapı içleri vb) ile bagaj bölgesi sanayi tipi elektrik süpürgesi ile süpürülür.

Camlar cam temizleyici ve cam temizleme bezleri ile temizlenir. Cam temizliği oto yıkama uygulamasındaki en önemli noktalardan birisidir. Kullanılan kötü ürünler (bez vb) camlarda iz bırakır, buna dikkat edilmesi gerekir.

Otomobilin torpidosunun silinmesi de oto yıkama uygulamasına dahil uygulamalar arasındadır. Torpidonun silinmesi sonrasında müşterini talebine göre mat temizleyiciler kullanılır. AutoClub Uygulama Merkezlerinde torpido parlatıcılar kullanılmaz.

Paspasların temizliği de oto yıkama uygulamasında büyük önem taşır. Yıkama öncesinde paspaslar araçtan çıkarılır. Kauçuk paspaslar yıkanır, uygulamanın sonrasında araç içine konur. Halı paspaslar ise yıkanmaz, elektrik süpürgesi ile kaba kirlerinden arındırılır.

Müşterinin onayı olmadan araç içine ilave parfüm vs. sıkılmaz.

Müşterinin isteğine göre araç içine parfüm sıkılır, kağıt paspaslar konularak uygulama tamamlanır.

Ozonla dezenfeksiyon uygulaması nasıl yapılır?

Oto yıkama uygulaması sonrasında ise yeniden 5 dakikalık ozonla dezenfeksiyon uygulaması yapılarak araç müşterimize steril bir şekilde teslim edilir.

Böylece oto yıkama öncesinde de sonrasında da yapılan ozonla dezenfeksiyon uygulaması ile hem çalışan personellerimiz hem de müşterilerimizin sağlıklarını tehdit edecek tüm olumsuzlukları bertaraf etmiş oluyoruz.

ACT Plus Oto Yıkama + Ozon Talep Formu

TOP