Virüslere Karşı Otomobil Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Korona virüs salgınının dünyanın her yanını sarması, hayatımızı tehdit etmesi, maalesef ölümlere neden alması sonrasında temizlik ve hijyen en çok konuşulan konulardan birisi haline geldi.

 

Yıllardır her platformda söylediğimiz "biz otomobil yıkıyoruz ama yıkamacı değil, çok ama çok önemli bir iş yapıyoruz, hayatınıza sağlık katıyoruz" cümlelerimizin bugün çok daha net olarak anlaşılıyor olması içinde bulunduğumuz sıkıntılı durum nedeni ile bizi çok mutlu etmiyor tabii ki.

 

Otomobil temizliği ve hijyeni gündeme geldiği andan itibaren bir anda "biz de yapıyoruz" diye ortaya çıkan yüzlerce işletme gördük. Bunu daha önce dolu felaketinde de görmüştük. Bilen bilmeyen herkesin bir anda işin uzmanı kesilmesine alışığız. Ve maalesef böyle iş ve işletmelerde sonuç alınabileceği düşüncesine de . 

 

Altını çizerek söylememiz gerekiyor; sağlık da, otomobil de önemli. İkisi bir arada çok daha önemli ve uzmanlık gerektiren konular.

 

Otomobil temizliği nedir, nasıl yapılır, neden gereklidir?

 

Otomobiller virüslerin, mikropların en çok bulunduğu alanlar arasında yer alır. Tekstil ve plastik aksam ağırlığındaki yapısı nedeni ile virüslerin, mikropların kolaylıkla barınabildiği, yaşayabildiği ve çoğalabildiği alanlardır.

 

Mikrobun en  çok bulunduğu alanlar olarak bilinen tuvaletlerdeki malzemelerin bakteri tutmayan malzemelerden yapıldığının altını çizelim ve iddialı olarak söyleyelim; otomobillerin içinde çok daha fazla mikrop bulunmaktadır!

 

Dış ortamlardaki tüm virüsü, mikrobu otomobillerin içine taşıyoruz. Özellikle ayakkabılarımız (örnek; tuvalete gittiğimiz ayakkabı ile otomobilin içine giriyoruz) ve ellerimiz ile tüm bu mikropları otomobil içine taşıyor, oradan da evimize ve iş yerimize getirerek çoğalmasını sağlıyoruz.

 

Peki bugüne kadar yok muydu bu mikroplar?

Sağlığımızı tahdit eden bu mikroplar her dönemde vardı ama Korona gibi yayılım hızı ve öldürme etkisi yüksek değildi, bu nedenle dikkat çekmiyordu.

 

Şu anda yaşanan salgın nedeni ile virüslerin olabileceği her yer için artık daha dikkatli olmak durumundayız. Otomobiller ve toplu taşıma araçları bu konudaki en riskli alanlar olarak öne çıkıyor. 

 

Ne yapmalıyız?

 

Otomobil içindeki hijyenin önemini anlamamız ve bunu bir periyodiğe bağlamamız aslında ilk yapılması gereken şey.

 

Bunun dışında yapılması gereken en önemli şey yapılacak uygulamaların ne olduğunu bilmek, otomobilimize ve hayata dair önlemlerimizin içeriğini öğrenmeliyiz.

 

Tek, tek bakalım neler yapılabileceğine.

 

Detaylı İç Temizlik

Bu alanda yapılacak işlemlerin bütünüdür. Periyodik olarak yapılması gerekiyor. İşlem otomobil içindeki (bagaj dahil) tüm aksamların (taban, tavan, torpido, bagaj, kapı içleri, camlar vd.) standartları sağlayan ürünler ile temizlenmesi bu uygulamanın içeriğini oluşturmaktadır. 

Standartları sağlayan nedir? PH seviyesi otomobil içi uygun, ürün içeriği sağlığı tehdit etmeyen, araç içine ağır koku bırakmayan, derin temizlik sağlayabilen ürünlerin kullanılması gerekiyor. Bunun yanında uygulamayı yapacak personelin yetkinliği, kullanılacak makinelerin yeterliliği de çok önemli. Derinlemesine temizlik için mutlaka vakumlu makineler ile koltuk içi süngerlerin temizliği burada çok önemli. 6 ayda bir temizlik yapılması önerilmektedir.

 

Klima Temizleme

Bakterilerin en çok olduğu ama temizliğin en çok göz ardı edildiği noktalardan birisidir. Periyodik olarak mutlaka ama mutlaka temizlenmelidir. Önceki yıllarda klima kanallarına sprey sıkılmak sureti ile yapılan uygulamalar artık klima bombası adı verilen ürünler ile yapılmaktadır ve kesin çözüm olmaktadır klima kanalları için. Bunun yanında servislerde polen filtresinin temizliği de çok önemli, atlanmaması gerekiyor. 3 aylık periyotlarda temizlik yapılması önerilir.

 

Ozonla Dezenfeksiyon

Bilinen en güçlü dezenfektanlarda birisi olan ozon birçok alanda olduğu gibi otomobil temizliğinde de kullanılıyor. Bu arada dezenfeksiyon ile sterilizasyon farkını da anlatalım. 

Sterilizasyon bir öldürme işlemidir. Sterilizasyon ile cansız maddelerde barınan mikroorganizmalar ve sporlar öldürülür. 

Dezenfeksiyon ise, cansız maddeler üzerinde hastalık yapıcı diğer adıyla da patojen mikroorganizmaların yok edilmesidir. Bir diğer ifadeyle dezenfeksiyon ile bir cisim hastalık yapıcı etkenlerden arındırılır. 

Sterilizasyon zararlı ve yararlı tüm bakterileri yok ederken dezenfeksiyon sadece hastalık yapıcı mikroorganizmaları yok eder.

Yapılan ozonla dezenfeksiyon işlemi ile araç içinde %99,9 oranında hijyen sağlanır.

2 aylık periyotlarda yapılması önerilir.

 

Mikrop Önleme

Nano teknolojisi ile geliştirilen gümüş parçacıklı ürünler nedeni ile araç içinde belli bir süre mikropların oluşmasının önüne geçilir. Mikrop Önleme ürününün kullanıldığı alanlarda kullanıma bağlı olarak 1-3 ay arasında mikrop oluşmaz.

 

Hızlı Dezenfektan

Özellikle sık kullanılan ve uygulama sıklığı fazla olan araçlarda kısa süreli hijyen için kullanılır. Yaklaşık 3 dakika süren bir işlem ile aracın mikrop bulunması muhtemel tüm noktalara sprey olarak uygulanır, kısa süreli hijyen sağlanır.

 

Bu uygulamalar içinden ihtiyacınıza göre olanını seçebilir, bu işin profesyonellerine aracınızı teslim edebilirsiniz.

 

• Profesyonel Uygulama Noktası

• Profesyonel Uygulama Elemanı

• Yeterliliği Sağlanmış Ürün

• Uygun Ekipman

• Gerekli Uygulama Zamanı

• Periyodik Temizleme Süresi

 

noktaları sağlıklı, hijyenik otomobilleri için çok çok önemli

 

Türkiye'nin her yanındaki AutoClub Uygulama Merkezleri sağlığınız için her zaman sizin ve otomobilinizin yanında.

 

https://www.autoclub.com.tr/uygulama-merkezleri/

Hoş Geldiniz
Menü