Dünya Ralli Şampiyonası Marmaris'te Yapıldı

 

8 Yıl aradan sonra yeniden Türkiye'de yapılan WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) çok büyük mücadeleye sahne oldu.  

 

Toyota Gazoo Racing WRT takımından Ott Tanak - Martin Jarveoya'nın kazandığı yarışta AutoClub'da sponsorlar arasında yer aldı.

 


Dünya Ralli Şampiyonası’nın resmi televizyonu WRC TV tarafından canlı olarak yayınlanan Türkiye Rallisi’nde koşulan etaplarda Marmaris’in yemyeşil çam ormanları ve masmavi denizi tüm güzelliği ile dünyanın gözlerinin önüne serilirken organizasyonundan övgüyle bahsedildi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından Spor Toto, ADO, TURSAB, Avis, Türk Telekom, Go İpragaz, Anex Tour, Pekpan, Turk Yacht, Grango, Autoclub, Pilotcar ve Ahu Hospital sponsorluğunda, Muğla Valiliği, Marmaris Büyükşehir Belediyesi, Marmaris Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve Deniz Ticaret Odası katkılarıyla düzenlenen ralli, şampiyona tarihinin en unutulmaz yarışlarından birine sahne oldu. Sürekli değişen sıralama ve ekiplerin birbirleri ile olduğu kadar zorlu yol koşulları ile mücadelesi hayranlıkla izlendi.


Türkiye Rallisi, sekiz yıl aradan sonra dahil olduğu Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) yepyeni bir soluk getirdi. Tamamen yeni bir parkur olarak WRC takvimine çok uzun bir aradan sonra eklenen ilk yarış olmasının yanı sıra, her türlü sürprize gebe, tozlu, mıcırlı, zaman zaman taşlı, kaygan yollar ekipleri hiç alışık olmadıkları bir mücadeleye soktu.


Hemen hemen tüm pilotlar, sadece hızlı gitmenin değil, değişken koşullar ve risklerin çok iyi hesaplanması gereken stratejiler geliştirmenin de önem taşıdığı bir ralli ile tanıştı. Ekipler, etapların zorluğu kadar, tempoyu ve ideal ayarları bulmanın zorluğundan bahsetti.


Rally Turkey’de Toyota Yaris WRC ile yarışan Ott Tänak kazandı. Estonyalı pilot böylece üst üste üçüncü zaferine kazanırken FIA WRC Dünya Ralli Şampiyonası’nda ikinci sıraya yükseldi. Tanak’ın takım arkadaşı Jari-Matti Latvala ikinci sırada finiş görürüken Yeni Zelandalı pilot Hayden Paddon üçüncü olarak bu yıl ilk kez podyuma çıkma başarısını gösterdi.

 


Türkiye Rallisi öncesi şampiyonluk için çekişen pilotlardan Neuville mekanik sorunlar, Ogier ise yol dışına çıktığı için gerilere düşse de, Power Stage olarak koşulan Marmaris-2 etabında bir ve ikinci sırayı alarak değerli puanlar kalarak şampiyonluk iddialarını sürdürdüler.


2018 Dünya Ralli Şampiyonası, Türkiye Rallisi ardından üç pilotun birden şampiyonluk için çekiştiği çok daha heyecanlı bir mücadeleye dönüştü.


2018 TÜRKİYE RALLİSİ GENEL KLASMANI

1. Ott Tänak/Martin Järveoja … Toyota Yaris WRC … 3s 59dk 24.5sn

2. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila Toyota Yaris WRC … 3s 59dk 46.8sn

3. Hayden Paddon/Sebastian Marshall … Hyundai i20 Coupe WRC … 4s 01dk 10.8sn

4. Teemu Suninen/Mikko Markkula … Ford Fiesta WRC … 4s 03dk 35.4sn

5. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger Synnevaag … Hyundai i20 Coupe WRC … 4s 06dk 36.2sn

6. Henning Solberg/Ilka Minor … Ford Fiesta R5 … 4s 13dk 05.1sn

7. Jan Kopecký/Pavel Dresler … Škoda Fabia R5 (WRC 2) … 4s 17dk 49.7sn

8. Simone Tempestini/Sergiu Itu … Citroën C3 R5 (WRC 2) … 4s 19dk 01.6sn

9. Chris Ingram/Ross Whittock … Škoda Fabia R5 (WRC 2) … 4s 19dk 45.8sn

10. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia … Ford Fiesta WRC … 4s 20dk 15.7sn

2018 FIA DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI PUAN DURUMU

1. Thierry Neuville 177

2. Ott Tanak 164

3. Sebastien Ogier 154

 

AutoClub'ın da sponsorları arasında yer aldığı yarışla ilgili galeri; 

 

https://www.autoclub.com.tr/wrc-rally-turkey-2018-13-16-09-2018/

 

Hoş Geldiniz
Menü