Turgut Yüksekdağ

Eski firmamdan daha yeni ayrılmışım, AutoClub planları henüz çok taze. Masanın üzerinde yüzlerce soru var, ne yapacağız, nasıl yapacağız, kimlerle yapacağız? Bu arada akıl karıştıran teklifler de var ama gözüm AutoClub'dan başka bir şey görmüyor.

Serkan aradı, Serkan Bakırtaş. Car care sektörünün en önemli isimlerinden biridir. Eski firmamın da en başarılı en çok ödül alan bayilerinden birisidir. Sadece bayisinin bulunduğu Bakırköy'de değil, ülkenin her yanında bu sektördeki herkes tarafından tanınır, sayılır.

"Görüşmemiz lazım" dedi. O dediyse iki elim kanda olsa giderim, gittim.

Bakırköy'de bir börekçide buluştuk. 

Bizi uzaktan görenlerde Papermoon'da falan buluşuyoruz sanıyordur :)

Birer porsiyon beyaz peynirli kol böreğini mideye indirirken "benim aklımda çok farklı birşeyler var" dedi. Sektörün sıkıntıları herkesin malumu; personel, eğitim, devletle ilişkiler vb birçok sorunumuz var. En önemlisi herkes bizi oto yıkamacı olarak tanıyor. Bir adım ötesinde de en fazla oto kuaför olabiliyoruz. Oysa binlerce kişinin istihdam edildiği bir sektör bu.

"Bu sektörü bir araya getirelim" dedi Serkan. Dernekleştirelim, sorunları birlikte çözelim.

Çok çok iyi bir fikir olmakla birlikte bazı gerçekleri de söylemem gerekiyordu. Sadece bizim sektörümüzde değil Türkiye'deki hemen hemen her sektörde "insanlar ancak menfaat varsa bir araya gelirler" dedim. O nedenle çok zor olur bu iş.

Dedim ama dinlemedi bile, "ben gireceğim bu işe sen yanımda mısın" dedi?

Yanıt belli; "sonuna kadar!"

Başladık.

Ama ne başlama.

Önce isim; Marmara Araç Yıkama Bakım ve Kaplama Derneği olarak başladık ve kısaltma olarak da MAYBAK'ın uygun olacağını düşündük.
Logo hazırlandı. Erdal Abi o harika şemsiyeyi yaptı bizim için.

Sonra ilk toplantılar.

Herkes heyecanlı.

Herkes masanın üzerine bir şeyler getiriyor ama o kadar belli oluyor ki "ben buradan neler götürürüm" diye masaya oturanlar.

23 Mayıs 2013'de ilk genel kurulumuzu yaptık.

Bizim için ne kadar önemliydi. Her partiden temsilciler, hukukçular ve sektör temsilcileri. Sunumu yapma işi her zaman olduğu gibi bana kalmıştı. Gurur duyuyorum böyle bir organizasyonun bu ilk adımında yer aldığım için.

Web sitesinin hazırlanması gibi olmazsa olmaz işlerin de tamamlanması sonrasında yavaş yavaş yalnız kaldığımız bir süreç başladı. Herkes emek veriyor olsa da kimsenin birşey kazanamadığı bir yerdi Maybak. Ardı ardına kurulan dernekler ile federasyon olmuş olmamız bile beklediğimiz desteğin gelmesine yeterli olmadı. Almadan vermek herkesin işine gelmedi tabii ki.

Car care, oto kuaför, oto yıkama sektörünün büyükleri olarak adlandırılan firmaların neredeyse hiçbirisi Maybak çatısı altında bizimle çalışmak istemedi. Hatta bayilerini bu derneğe üye olursa bayilikten çıkaracağını söyleyecek kadar şuurunu yitirenler de oldu bu süreçte. Bizi şaşırtmadı bu şuursuzluklar, alışığız.

İlk günkü coşkunun biraz uzağında da olsa çalışmalarımız devam etti. Hakkını vermek lazım biz (bir avuç insan) 1 çalışıyorsak Serkan Bakırtaş 10 çalıştı. Çok çok çok büyük emek verdi, para harcadı.

Bu arada Sinan Karaca'nın emeğinin de altını çizmek gerekiyor. Tam bir dernekçi diyebilirim onun için.

Sonra Ankara süreci başladı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu, İşkur, Milli Eğitim Bakanlığısüreçleri.

En kısa olanı birkaç yıl olan süreçler bunlar. Car care sektörünün alt yapısını oluşturmamız gerekiyordu ve bunun yolu da buradan geçiyor.

Ankara'ya gittik kaç kez. Yolda birbirimizi daha iyi tanıdık. Resmen yol arkadaşı da olduk Serkan'la.

Bazen sorduk birbirimize; neden yapıyoruz diye.

Birinin yapması lazımdı.

Tüm bu çalışmaları yaparken de kendi markalarımızı öne çıkarmadık. Biz bu çalışmaları yaparken ben AutoClub'ı büyütmeye çalışıyordum, Serkan başka bir markanın tabelasını taşıyordu. Aramızda bir kere bile "hadi şu tabelayı değiştirelim" konuşması geçmedi. Maybak'ta tüm etiketlerimizden sıyrılarak çalıştık. Maybak'ın tüm toplantılarında söyledim ben buraya AutoClub ceketim ile oturmuyorum diye.

Ve bugün..

Çok kişinin küçük de olsa emeği oldu Maybak'ta. Ama herkesin emeğinin toplamı Serkan Bakırtaş'ın ki kadar olmadı. Ben her zaman onun yanında durdum, elimden geldiğince destek oldum ama bugün Maybak başarısının altında Serkan Bakırtaş'ın adı yazıyor.

Ama artık Mesleki Yeterlilik Kurumu'nda Maybak dediğinizde karşınıza bu sektörün ilk resmi belgeleri çıkıyor. Altında yatan emeği bildiğimiz için biz baktıkça gurur duyuyoruz bu sayfalardan. Ve şimdi tüm adımlar için yeniden yazmaya başlamamız gerekiyor.

Çok ama çok büyük emek verildi. Artık aramızda olmayan sevgili kardeşim Halil İbrahim Akalın'ın yazdıkları bugün eğitim alanındaki en önemli referanslarımızdan birisi.

Bazılarının yeni farkında olduğu bir süreci bu noktaya getirebilmek için 3 yıldır yüzlerce çalışma yapıldı. Ve artık bu sektör, oto yıkama diye küçümsenen bu sektör bir noktaya geldi.

Bu hafta Aydın Üniversitesi ile gerçekleştireceğimiz proje ile Maybak çok ama çok daha farklı bir yere doğru gidecek.

Şimdi Maybak'ın kapısında olanlar, bu oluşumun içinde yer almak isteyenler var. Olması da gerekiyor zaten.

Altını çizerek söylüyorum, Maybak bir Sivil Toplum Kuruluşu. Kapısı bu sektörden olan herkese açık. Gerçekten çalışacak, emek verecek herkesin bizimle birlikte olmasından gurur duyarız. 

Ama...

Önce yapılanları takdir etmesini, teşekkür etmesini hatta özür dilemesini öğrenmesi gerekiyor bazılarının

Yoksa nasıl unutalım "Maybak diye birşey uydurmuşlar" diye başlayan cümleleri.

Bugün bu ülkede car care sektörü diye bir sektör "resmen" varsa bu bazılarının yıllarca görmezden geldiği bir avuç insan sayesindedir.

Maybak artık bu sektörün öncüsüdür ve çok yakın bir gelecekte ülkenin en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi olacaktır.

Oldu Dostum, bunu da başardık.

Biz börekçi de konuştuğumuz herşeyi gerçekleştirdik.

Şimdi bu kadar emeğin, 3 yıllık yoğun çalışmanın böreğini yemek isteyenler de olacaktır, onlara da ısmarlarız belki bir sabah :)

Maybak ile ilgili detaylı bilgi için ; http://www.maybak.org/Pages/Home.aspx

Mesleki Yeterlilik Kurumu Maybak bilgilendirmesi için ; http://www.myk.gov.tr/index.php/tr/haberler/73-otomotiv-sektoer-komitesi-haberleri/2241-otomotiv-sektoer-komitesi-17-toplants-gercekletirildi

Hoş Geldiniz
Menü