Köşe Yazıları
 • Turgut Yüksekdağ
  11.01.2018

  5 yılı geride bırakırken yeni bir yazı için klavyenin başına oturduğumda aklıma ilk gelen şey "ıstakozların nasıl büyüdüğü" oldu. AutoClub'ın 5 yılda 50 bayii sayısına ulaşmış olmasını en iyi anlatan hikaye sanıyorum ıstakozların büyümesi olacaktır. 


  "Istakozlar büyümeye başladıklarında kabukları onlara dar gelir ve kendilerini baskı altında hissederler. Yaşadıkları bu baskı altında ezilmek yerine kabuklarından çıkmak için uygun ortam yaratıp büyürler, kabuklarından kurtulurlar ve yeni kabuk oluştururlar. 
  Yani yaşanan her sıkıntı ve stresi yeni çözümler ile bir sonraki aşamaya geçerek olumluya çevirmek için fırsat olarak görmek bizim elimizde."


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  03.08.2017

  27 Temmuz'da yaşanan dolu felaketi sonrasında otomotiv sektörü tarihinin en yoğun günlerini yaşamaya başladı. Hemen hemen tüm servisler dolu ve özellikle dolu hasarı sonrasında oluşan göçüklerin onarılması konusunda müthiş bir talep oluşmuş durumda.


  Car care sektörü tarihinde ilk kez kendimizi sağlıklı bir şekilde anlatma fırsatı geçti elimize. Yıllardır kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz; biz otomotiv sektörünün önemli bir parçasıyız, otomobilinize değer katıyoruz diye anlatıyoruz. Otomobil yıkıyoruz ve bundan dolayı da çok mutluyuz ama yıkamacı olarak anılmaktan da bıktık. Çok özel uygulamalar ile otomobilinize değer katıyoruz diyoruz daima.


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  28.06.2017

  İş hayatının önemli isimlerinin başarısız oldukları projeleri ve neden başarısız oldukları ile ilgili değerlendirmelerini paylaştıkları Özlem Gürses'in kısa süre önce çıkan kitabı "Bazen Olmaz"ı okurken etkilendiğimi söylemem lazım. Ve her başarısızlıktan nasıl bir başarı hikayesi (eğer istenirse) çıkarılabileceğini de gördüm bir kez daha...

  Yazılarımı takip edenler bilecektir, AutoClub ve sektör ile ilgili her şeyi açık açık paylaşıyorum. Aman ne düşünürler diyerek yaşadığımız olumsuzlukları kapı ardında bırakmadan, gizlemeden açık açık anlatıyorum. Çok şükür gizleyecek hiç bir şeyimiz yok. Kitabı okurken hep bu köşede yazdığım yazılar geldi aklıma. Ve yaşadıklarım ve tabii başarısızlıklarım.


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  20.04.2017

  1987 yılında başladığım otomotiv sektöründe artık 30 yılı geride bırakıyorum. Usta-çırak ilişkisi içinde de en kurumsal kabul edilen yapılar içinde de görev aldım. 2002'den bu yana da aralıksız olarak car care sektörü içinde yer alıyorum. 

   

  Küçük bir hesap yaptım geçen gün. Bugüne kadar markalı olarak 200 bayiinin kurulumunu bizzat gerçekleştirmişim. Bir anlamda bu ülkedeki en iyi car care noktalarının %80'lik bölümünü bizzat ben ve tabii birlikte çalıştığım arkadaşlarım kurmuşuz. 


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  08.03.2017

  Şimdi soruya gelelim; böyle bir ortamda car care sektörüne (hadi öbürünü de söyleyelim; oto kuaför sektörüne, oto yıkama sektörüne) yatırım yapılır mı?

   

  Net olarak yanıt vereyim; eğer car care sektörüne bugün yatırım yapmayacaksanız bir daha hiç yapmayın!


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  30.12.2016

  2016 yılına biraz sıkıntılı ama çok umutlu başladığımı söylemeliyim.

  Şimdi yıl bitiyor, öyle çok uzun uzun muhasebe yapmaya gerek yok, kendi adıma çok başarılı bir yıl olmadığını söylemem gerek. Şaşırtıcı değil mi? Aslında bu kadar zor bir yılda ne kadar iyi işler yaptığımı anlatmam gerekiyordu. Yok öyle değil. Ben neler yapabildiğimi biliyorum, yapamadıklarımı da. Yapamadıysam da açık açık söyleyebilmeyi.


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  22.09.2016

  "Yani o ilk zamanlardaki ışıltınız yok artık. Sanki hızınız kesildi. Eskiden her yerde görürdük sizi, şimdi çok fazla görünmüyorsunuz, bu durum da çok dikkat çekiyor"

  "Ne oldu, AutoClub'ın ışığı söndü mü?"
  Yazılarımı takip edenler biliyor, her türlü soruya ve eleştiriye çok açık yüreklilikle yanıt verdim. İsim isim yanıtladım tüm eleştirileri. Son dönemde birkaç yerden bu eleştiriyi duydum. Düşündüm doğru mu diye?


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  28.08.2016

  Oto kuaför, car care center, uygulama merkezi ya da adına her ne diyorsanız açmak ticari olarak doğru bir karar mı? Para kazanabilir misiniz? Ya da nasıl kazanırsınız?

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  25.04.2016

  Seramik kaplama mı, boya koruma mı?

  En kritik sorulardan birisi bu aslında.

  İkisi de aynı şey değil, hatta birbirini tamamlayan uygulamalar.

  Altını kalın harfler ile çizerek belirtelim ki seramik kaplama ürününü temizlenmemiş (reçineleri, ziftleri temizlenmemiş, çizikleri, hareleri giderilmemiş) bir yüzeye uygulamak mümkün değil. Yani aslında seramik kaplama yapabilmek için otomobile ciddi bir uygulama yapmak, otomobil üzerinden birçok işlemi yapmak gerekiyor.


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  03.04.2016

  "Bu sektörü bir araya getirelim" dedi Serkan. Dernekleştirelim, sorunları birlikte çözelim.

  Çok çok iyi bir fikir olmakla birlikte bazı gerçekleri de söylemem gerekiyordu. Sadece bizim sektörümüzde değil Türkiye'deki hemen hemen her sektörde "insanlar ancak menfaat varsa bir araya gelirler" dedim. O nedenle çok zor olur bu iş.

  Dedim ama dinlemedi bile, "ben gireceğim bu işe sen yanımda mısın" dedi?

  Yanıt belli; "sonuna kadar!"

  Başladık.


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  22.02.2016

  Mart ayı ile birlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da car care, oto bakım, oto yıkama sektörüne olan ilgi artacaktır.

  Birçok kişi tarafından "kolay bir iş" olarak kabul edilen sektörün birçok bilinmeyeni var aslında.

  Hem girişimci olarak hem de kullanıcı olarak birçok konuda yanlış bilgiler var. Birçoğu şehir efsanesi olan konuları yanıtlamak her zaman olduğu gibi yine bize düşüyor galiba.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  03.01.2016

  2011 yılında hayatını kaybeden Apple'ın efsanevi CEO'suSteve Jobs'un hayatı ile ilgili 2 kitap okudum son dönemde. Neredeyse onunla ilgili çıkan her türlü yayını okuyorum, filmi izliyorum.

  Okurken ve izlerken iki noktamızın kesiştiğini gördüm. Mutlu olmadım dersem yalan olur, çünkü bu davranışlarımın bazen yadırgandığımı düşünüyorum. Benden başka bu şekilde çalışanlar da varmış diye düşünüyor insan.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  17.11.2015

  Kitapçılardaki en önemli bölümlerden birisidir iş ve kişisel gelişim kitapları. Çokta büyük bir yer kaplar bu bölümler. Çünkü yazan ve akıl veren çok fazladır. Nasıl başarılı olacağımızın sırlarını okuruz.

  Kitaplar yetmez, seminerlere katılırız. Hedef; başarılı olmak!

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  24.10.2015

  22 Eylül 2013 tarihinde bu köşede ilk kez "Turuncu Devrim" diyerek başladım görüşlerimi paylaşmaya. O günden bugüne birçok kez görüşlerimi paylaştım, birçoğuna burun kıvrıldı. Adım adım takip etseler de yine de burun kıvırdılar. Olsun, ben yine de yazdım.

   

  Tarihe not düşmek gerekiyordu.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  25.08.2015

  Otomotiv sektöründe 30. yıla doğru gidiyorum çok şükür. Yaşlanınca insan çok daha fazla geriye gidiyor, düşünüyor. Ustaları ya da üzerimde emeği olan insanları daha çok hatırlar oldum bugünlerde. Bugün ulaştığım noktada her birinin bir değil birden fazla tuğlası var. Belki biliyorlar, belki bilmiyorlar.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  07.07.2015

  2007 yılının Ağustos ayında başlayan küresel krizin etkileri yılbaşına doğru daha da artmıştı. Amerika’nın en önemli finans şirketleri birer birer batarken domino etkisi ile zararları tüm dünyada hissediliyordu.

  Bu da mı gol değil?” dediğim zamanlardan biridir. Şirkette artık 4. yılı geride bırakmış, bazı şeyleri oturtmaya başlamıştım. Tam çok şükür herşey yolunda demeye hazırlanırken yine sıkıntılı bir süreç başlamıştı.
   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  13.06.2015

  Bizim sektörde her geçen gün kendini daha da hissettiren bir durgunluk söz konusu. Aslında birçok rakibimizden farklı hamleler bekliyordum ama olmadı. Gelmedi beklenen hamleler. Artık komik hale gelen kampanya duyuruları yanında sektördeki markaların hiçbir hamlesini göremedik.
  Şaşırdım mı? Evet. Bu kadar olmamalıydı. En azından biz bu kadar aktif ve agresifken bazı rakiplerin de karşı hamleler yapacağını tahmin ediyorduk.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  11.02.2015

  Mutlu olduk mu? Çok!

  15 yıldır aynı tabelayı taşıyan, artık marka ile özdeşleşmiş bir yer nasıl oldu da daha 1,5 yıllık bir markanın tabelasını taşımaya karar verdi? Sektörün de rakiplerin de en çok sorması gereken soru belki de bu. Ya da en azından diğer tarafta ben olsaydım bu soruyu kocaman harflerle tahtaya yazar altına bir de şirketimin swot analizini çıkarırdım.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  29.11.2014

  Çok karıştı değil mi kafalar?

  AutoClub her geçen gün çözümü daha da zor bir şirket haline geliyor. Oysa her şeyi açık açık yazıyoruz, söylüyoruz. Gizli saklı bir şey yok yani. Daha önce yazdığım yazıları okuyanlar için bugünkü gelişmeler hiç sürpriz değil. Hepsini yazmışım tek tek geçmişteki yazılarımda.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  30.10.2014

  AutoClub’ı kurduğumuz günden beri hemen hemen her gün karşılaştığımız üç tane soru var;

  Arkanızda kim var?
  Bu parayı nereden buluyorsunuz?
  Siz ne iş yapıyorsunuz?
   
  Tek bir yazı içinde üç soruyu da yanıtlamak kolay değil o nedenle en sondan başlayayım istedim. Belki bir gün diğer soruların da yanıtlarını ararız birlikte.


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  03.09.2014

  Kesin duyum, bu ay sonunu çıkaramazlar, yayalım!

  AutoClub’ı kurduğumuz günden beri neredeyse her gün, hafta, ay başlangıcında duyuyoruz bunu; AutoClub batıyor
  Ne çok sevenimiz varmış diyeceğim ama mış’a gerek yok zaten biliyoruz ne kadar çok sevenimiz olduğunu.

  AutoClub’ın kuruluşunun üzerinden yaklaşık 1 yıllık bir süre geçti. Hakkımızda söylenemeyen, uydurulmayan kalmadı. Birçoğunu ağzımız açık dinledik, neredeyse hemen hemen hepsine güldük geçtik. Çok güldüklerimiz de oldu. Sinirlendik mi? Açık söyleyeyim hayır. Çünkü bunları konuşanların kapasitesini biliyoruz. Sıfır çok büyük rakam bu kapasiteyi anlatabilmek için.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  02.07.2014

  Otomobil nasıl parlar? Parlaklığını nasıl muhafaza ederiz? Kim doğru söylüyor? Herkes bu işi yapabilir mi?

  Boya Koruma Nedir? 

  Adım adım gidelim.

  Otomobilin parlaması aslında fiziksel bir olay. Yani bir cila sihri değil, bunun altını çizelim. Güneş ışınları eğer ulaştığı yüzeyden 90 derecelik bir açıyla yansıyorsa en yüksek derecede parlaklık elde edilir. Bu parlaklığın elde edilmesinde yüzeyin koyu renkli olmasının da büyük etkisi var. Yani ne olacakmış; güneş vurduğu yüzeyden 90 derecelik açıyla yansıyacakmış.


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  29.04.2014

  Bu aralar ne kadar çok yazı yazdım sevdiğim insanların ardından. Hiç beklemediğim zamanlarda ne kadar çok acı yaşadım ardı ardına. Ve hiç beklemediğim zamanlarda ne kadar çok canım yandı, boş kaldım, boşlukta kaldım.

  Hangisi daha çok acı verdi bilmiyorum ama 10 yıldır başımı her çevirdiğimde yanımda olan “adam” artık yok. Acıdan öte, boşluk, eksiklik, yalnızlık.

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  18.11.2013

  Siz daha eşyalarınızı toplamadan duymaya başlarsınız o meşhur klişeyi; “kişiler gider, kurumlar kalır”
  İtiraz eden var mı?
  Tabii ki kurumlar kalır ama bu ısrarla söyleniyorsa tek bir gerçek vardır hayatta; “sizden korkuyorlar”.
  Neden korkuyorlar?
  O kadar korkutucu olan nedir?

   


  Devamını Oku...
 • Turgut Yüksekdağ
  22.09.2013

  AutoClub? AutoClub ne abi? Nereden çıktı? Web sitesi değil miydi o? Arada bir toplanan genç çocuklar değil miydi AutoClub? Modifiyeli gençler değil miydi onlar? Maltepe’de bir yer açmışlar, buluşma merkezi mi orası artık? Ve diğer sorular, sorular, sorular…

  O zaman ilk yazıyı AutoClub’ın hikayesine ayırmak gerekiyor. Artık bizim bile inanmakta güçlük çektiğimiz şehir efsanelerine son noktayı koyalım istiyorum. İlk günden bugüne, adım adım, isim isim tüm hikayeyi anlatalım. Dünü, bugünü ve daha şimdiden yarını…

   


  Devamını Oku...
Hoş Geldiniz
Menü