Bizim Ustaların Hakkı
Turgut Yüksekdağ

27 Temmuz'da yaşanan dolu felaketi sonrasında otomotiv sektörü tarihinin en yoğun günlerini yaşamaya başladı. Hemen hemen tüm servisler dolu ve özellikle dolu hasarı sonrasında oluşan göçüklerin onarılması konusunda müthiş bir talep oluşmuş durumda.


Car care sektörü tarihinde ilk kez kendimizi sağlıklı bir şekilde anlatma fırsatı geçti elimize. Yıllardır kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz; biz otomotiv sektörünün önemli bir parçasıyız, otomobilinize değer katıyoruz diye anlatıyoruz. Otomobil yıkıyoruz ve bundan dolayı da çok mutluyuz ama yıkamacı olarak anılmaktan da bıktık. Çok özel uygulamalar ile otomobilinize değer katıyoruz diyoruz daima.


Dolu felaketi sonrasında telefonlarımız kilitlendi. İnsanlar bizim otomobil yıkama dışında çok önemli işler yaptığımızı da gördüler. Kötü bir olay yaşadık doğru ama biz de bunun için varız. O otomobiller ilk günkü değerini korusun diye varız. Yaptığımız tüm uygulamalar otomobillerin güzelliği için, temizliği için. Bunun için yatırımlar yaptık, personeller yetiştirdik, emek verdik.

Bugün İstanbul'daki birçok otomobilde mininum 100 dolu göçüğü var. Ve iyi ki car care sektörü var, mini onarım var, boyasız göçük düzeltme var. Ve iyi ki ustalarımız var! Tamam ukalalık yapalım, iyi ki varız!


Car care sektörü olarak bu afetin yaralarını sarmak bize düşüyor ve emin olun bu sektör bunun altından kalkacak güce sahip. Sadece AutoClub için söylemiyorum bunu sektörde yer alan tüm firmalar için söylüyorum. Herkes hummalı bir çalışmanın içinde.


Biz üzerimize düşen büyük sorumlulukla bu hasarın altından en kısa sürede nasıl kalkarız planlamasını yaparken tek bir noktadan çıktığı belli olan haberler yazılı ver görsel basında çarşaf çarşaf yayınlanmaya başladı;
"Aman dikkat", "fahiş fiyatlara dikkat", "kötü işçiliğe dikkat" "dolu mağdurlarına uyarı" vb. aynı içerikle hazırlanmış haberler ardı ardına yayınlandı. Kelimesi kelimesine aynı haberler her yerde karşımıza çıktı.


Kim söylüyor bunu?


Fiyatların fahiş olduğuna kim karar veriyor?


Bu ülkede ne ucuz otomobil 60.000 ₺'den başlıyor ama kimse fiyatlar fahiş demiyor. 

En sıradan otomobil bakımı 1.000 ₺'sından başlıyor, yine kimse bir şey demiyor.

Sadece 1 depo yakıt için 250-300 ₺ ödeme yapıyoruz.

Sigortacılar fiyatları istediği gibi yönlendiriyor.

Ev fiyatları milyonlar ile ifade ediliyor.


Ama kimse fahiş fiyatlara dikkat demiyor. Kimse aman dikkat edin kazıklanırsınız demiyor. Daha ortada fiyat yokken "fahiş fiyatlara dikkat" diye haber yapılıyor.


Üzülüyor insan.


Kim bilir belki bir gün şöyle haberler de görebiliriz;

Türkiye'deki car care sektörü dünyanın en iyilerinden birisi. Türkiye'deki ustalar da dünyanın en iyileri. Bu nedenle ustalarımıza güvenelim.

Türkiye yaşadığı bu büyük afetin yaralarını car care sektörü sayesinde saracaktır. Sektörün önemli markaları bu konuda işbirliği yapıyor.

Car care sektörünün uygulamaları içerisinde önemli yer tutan şeffaf kaplama yapılmış olan otomobiller bu afeti minimum zararla atlattılar.

Car care sektörü önemlidir ve otomotiv sektörünün ayrılmaz bir parçasıdır.


Ama maalesef bu haberlerin hiçbirisini görmedik. Hep aynı fahiş fiyatlar haberi.


Altını çizerek söylemek istiyorum ki bizim ustalarımız, bizim organizasyonumuz dünyanın en iyisi. Belki cilayı Amerikalılar, Almanlar, Japonlar üretiyor ama en iyi uygulamayı bizim çocuklar yapıyor. Boyasız göçük düzeltmenin de en iyileri de bizim ülkemizde. Değerini ne zaman anlayacağız onu bilmiyorum. 


Bugün dünyanın her tarafından göçük düzeltme ustaları Türkiye'ye gelmek için görüşmeler yapıyor. Günlük ne istiyorlar? Günlük 800 -2000 € arasında para isteyen ve işçiliği bizim çocukların yanında stajer uygulaması gibi kalan ustaları yakında göreceğiz pazarda. Ama onlar için kimse fahiş fiyat demeyecek.

 

Fahiş fiyat diyerek başlıyorsa cümleler bu çocuklar yine hakkını alamayacak demektir. 


Para sizin olsun, "helal olsun usta" deyin yeter. 


Bir kez olsun deyin...

 

  

Hoş Geldiniz
Menü