5 Yıl 50 Bayi
Turgut Yüksekdağ

5 yılı geride bırakırken yeni bir yazı için klavyenin başına oturduğumda aklıma ilk gelen şey "ıstakozların nasıl büyüdüğü" oldu. AutoClub'ın 5 yılda 50 bayii sayısına ulaşmış olmasını en iyi anlatan hikaye sanıyorum ıstakozların büyümesi olacaktır. 


"Istakozlar büyümeye başladıklarında kabukları onlara dar gelir ve kendilerini baskı altında hissederler. Yaşadıkları bu baskı altında ezilmek yerine kabuklarından çıkmak için uygun ortam yaratıp büyürler, kabuklarından kurtulurlar ve yeni kabuk oluştururlar. Yani yaşanan her sıkıntı ve stresi yeni çözümler ile bir sonraki aşamaya geçerek olumluya çevirmek için fırsat olarak görmek bizim elimizde."


Severim bu hikayeyi, çok severim hem de. Yaşadığımız zor ve sıkıntılı süreçlerde aklıma hep bu hikaye gelir. Bir sıkıntı yaşıyorsam bunun stresini yaşamak yerine bir sonraki basamağa geçmek için avantaj olarak görmeye çalışırım. Bugünün dünyasında yaşanan her sıkıntıda antidepresan ilaçları alanları gördükten sonra bu hikayeyi bir kez daha okurum.


Kabul edelim ki zor bir 5 yıldı.


Car care sektöründe dünyanın hemen hemen tüm iyi markalarının yer aldığı Türkiye pazarında bir Türk markası olarak ortaya çıkmak, "ben de varım" demek gerçekten kolay değil. Dünya markalarının 50 yılı aşan bilgi birikimleri yanında Türkiye pazarında geçirdikleri 20 yılı aşkın süreyi de düşündüğümüzde AutoClub olarak ortaya çıkmış olmak gerçek bir delilik olarak görülebilir. Biz de öyle gördük zaten :)


Bu deliliği yaparken bir an bile tereddüt etmedik. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu hem siyasal hem de ekonomik şartlar bu süreçte bizi çok zorladı. Ama tüm süreçleri ıstakoz hikayesindeki gibi büyümek için bir avantaj olarak gördük ve her zaman çok daha fazla çalıştık.


AutoClub bugün Türkiye'deki car care sektörünün tartışmasız lideridir. Bayii sayısı, eğitim merkezi, kampanyalar, bayilerin sektöre getirdiği kalite, ürün farklılığı, ürün kalitesi ve diğerleri...


2018 sonrası çok daha iyilerini hedefliyoruz.


Bu yıl içinde öncelikli hedefimiz üretim tesisimizi büyütmek ve artık ihracat yapabilir hale getirmek. Portföyümüzdeki yerli ürün sayısını her geçen gün daha da artırmak istiyoruz. Üretimini kendimizin yapmadığı ürünler için üretim yapacak firmalara destek vermek, Ar-Ge hizmeti vererek bu ürünlerin Türkiye'de üretimini gerçekleştirmek diğer büyük hedefimiz olacak.


Çok fazla hedefimiz var ve artık çok şükür ki bizim için kimse "yapamaz" diyemiyor.


Yeni bir yıl başladı. Birçok büyük hedef yanında arkamızda 50 muhteşem bayinin gücü ile!

 

 

Hoş Geldiniz
Menü